Membership of the Board and attendance at the sixty-fourth session

1. The following members and alternate members were accredited by the staff pension committees of the member organizations of the United Nations Joint Staff Pension Fund, in accordance with the Rules of Procedure

United Nations

Representing Members Alternates
General Assembly D. Chumakov H.Kozaki
General Assembly V. M. González Posse L. Mazemo
General Assembly P. R. O. Owade Md. M. Rahman
General Assembly T. Repasch J. Stosberg
Secretary-General Y. Takasu W. Sumitro
Secretary-General B. Bartsiotas K. Alford
Secretary-General C. Wainaina
Secretary-General D. Thatchaichawalit
Participants A. K. Lakhanpala
Participants C. Monier
Participants A. O. Adeniyi

 

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Governing body S. Ellinas
Executive head F. A. Yegletu A. Vanhoutte
Participants A. Rovira

 

World Health Organizations

Governing body M. Tailhades
Executive head C. Hennetier Rossierb J. Kobza
Participants K. Bruchmannc H. Willmann

 

United Nations Educational, Scientific and Cultural Organizations

Governing body G. I. Godia
Executive head A. Yli-Hietanen

 

 International Labour Organization

Participants S. Koufane

 

International Atomic Energy Agency

Participants I. Zabaar M. Kohl

 

United Nations Industrial Development Organization

Participants G. Boldt (18-22 July) K. Lisengard (21-22 July)

 

International Civil Aviation Organization

L. Azzouni-Gerold (14-15 July)

 

World Intellectual Property Organization

Governing body V. Yossifov
Executive head T. Dayer
Governing body D. Mendez
Executive head R. Bhalla K. Balram

 

International Telecommunication Union

Participants P. Ransome O. Osmani

 

World Meteorological Organization

Executive Head S. Liu

 

International Maritime Organization

Participants S-J Kim B. Moradi

 

International Fund for Agricultural Development

Governing body M. Rampedi

Our Mission

Your Pension Security

Site designed and developed by Social Ink [+]

Top